Pradžios knyga

Iš pradžių Visatoje buvo tik chaosas. Tada atėjo Niutonas, paskelbė tris dėsnius, ir stojo tvarka. Vėliau dar buvo Maksvelas, sukūręs šviesą, Einšteinas, pasakęs, jog viskas reliatyvu, ir Haizenbergas, iš visko vėl padaręs chaosą.

O plačiau – čia. Ir tai ne tik pajuokavimas, pristatant fizikos istoriją pagal Pradžios knygą (tą, kur iš Biblijos), bet ir diagrama, nurodanti įvairių teorijų tarpusavio santykius. Va ta diagrama žemiau:

© Johannes Koelman
© Johannes Koelman

Iš kairės į dešinę ir iš viršaus žemyn, santrumpos reiškia bendrąjį reliatyvumą, Niutoninę gravitaciją, elektromagnetizmą, Niutoninę mechaniką, specialųjį reliatyvumą, kvantinę laukų teoriją ir kvantinę mechaniką. Trys apskritimai nurodo teorijas vienijančias prielaidas: h=0 reiškia, kad neatsižvelgiama į kvantinius efektus (h yra Planko konstanta), 1/c = 0 reiškia, kad neatsižvelgiama į reliatyvistinius efektus dėl baigtinio šviesos greičio, o G = 0 reiškia, kad neatsižvelgiama į gravitaciją (G yra gravitacinė konstanta).

Paprasta, bet elegantiška ir konceptualiai gilu.

Laiqualasse

2 komentarai

    1. Tą, kad kvantinė mechanika yra nereliatyvistinė. Aišku, čia turima ankstyvoji jos formuluotė (iki Dirako išvestos banginės lygties, kur jau įvestas spec. reliatyvumas).

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas.