Visiškas kosmosas: senovinė galaktika užminė mįslę

James Webb teleskopas, atrodo, kas savaitę užmena naujų mįslių apie ankstyvosios Visatos savybes. Šįkart – apie galaktiką, kurios žvaigždės susiformavo Visatai esant 420 milijonų metų amžiaus. Pagal standartinį struktūrų formavimosi modelį, tuo metu Visatoje dar negalėjo būti pakankamai masyvių tamsiosios materijos halų, kad juose galėtų susiformuoti tiek daug žvaigždžių. Ką tai reiškia šiems modeliams ir mūsų supratimui apie galaktikas, pasakoju Visiškame kosmose. Gero klausymo!

Laiqualasse

2 komentarai

 1. Na taip idomi misle. Neaisku kokia cia ta galaktika nagrinejima tik.
  Siaip nuskristi i ja, ar ten tolimesnes kad ir z=10, gal vis delto ir bus galima. Dar reikia pamatyt kaip isspres hubble tension, nes jei nubrauks akseleracija tai „constant acceleration“ atveju galesi skrist i kur nori, net jei erdve ir pleciasi greiciau uz c iki tam tikro objekto. Kas del sprendimo kodel ten viskas per greit vyksta tai man FLRW itartina atrodo. Nes ji arba
  a) kazkas nuolat krenta i musu visata (DE ar dar kas)
  b) visatoj dvi erdvines dimensijos (akivaizdu kad taip nera)
  Bet taip pat nebutinai ir a).
  Sakykim turi vienmate erdve ir ji pleciasi, tai density kinta kaip: H, akivaizdziai ir paprastai tempk sakykim string’a.
  Dvivatej erdvej: H^2
  Trimatej H^3

  FLRW kinta kaip H^2 (ref: Friedmann_equations, Density_parameter)

  Yra kartais pasamprotavimu kad visata kazkokia dvimate. Susskind ar kiti apie hologramas sneka. I FLRW ziurint man irgi tokia nuomone susidaro. Manau tokios idejos gimsta is FLRW, o gal realiai jos aprasyme ar gravitaciniame supratime Einsteino, truksta vienos erdvines dimensijos?
  Nepatinka man FLRW, panasus i skaiciavima trimacio tankio dvimateje erdveje.

 2. Neminejai kokia galaktika, bet sakei kad 2 mlrd metu po sprogimo, na tai speju z=3,
  Var flrw sako kad 2 mrld metu, o turetu but 13.8/(z+1), 3.45 mrld metu, o ne 2 mlrd metu, vien delto kad FLRW kreivas modelis.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas.