Oumuamua, mes jūsų klausomės!

Štai kur smagi žinia praktiškai iš fantastikos srities (bet visgi ne fantastikos, o tiesiog fantastiškos realybės). Turbūt girdėjote apie objektą 1I/2017 U1 (‘Oumuamua), kuris, pasirodo, atskrido į Saulės sistemą iš už jos ribų. Jam net nauja klasifikacijos schema sukurta, žymima raide I, greta A (asteroidų) ir C (kometų). Dar labai įdomu tai, kad objektas yra pailgas – viena kryptimi 6-10 kartų didesnis, nei kitomis. Tokių asteroidų Saulės sistemoje kol kas neaptikta.

'Oumuamua! ESO / M. Kornmesser vizualizacija
‘Oumuamua! ESO / M. Kornmesser vizualizacija

Žinoma, kilo kalbų, kad o gal čia yra nežemiškos civilizacijos laivas, zondas ar bent jau prasmingai pasiųstas objektas. Juk praskrido jis visai šalia Žemės, mažiau nei per šimtą Žemės-Mėnulio atstumų. Ir nors tokia situacija yra tikrai menkai tikėtina, pabandyti ją ištirti irgi galima. Taigi projekto Breakthrough Listen, skirto klausytis galimų protingų nežemiškų civilizacijų radijo signalų, atstovai pranešė, jog nukreipė detektorius ‘Oumuamua`os link. Nuo rytojaus vakaro Green Bank radijo teleskopas dešimt valandų keturiuose ruožuose tarp 1 ir 12 GHz stebės objektą ir ieškos iš jo sklindančių radijo bangų. Kažkiek radijo bangų, tiksliau atspindžių, galima tikėtis bet kuriuo atveju, tačiau šis detektorius turėtų aptikti bet kokį siųstuvą, jei jis turi bent tokią galią, kaip mobilusis telefonas.

Net jei jokių protingų signalų nebus aptikta, stebėjimai papildys žinias apie šį objektą, leis nustatyti, ar jo paviršiuje yra vandens ledo, arba ar objektas turi dulkių/dujų uodegą.

Žodžiu, fantastika vyksta šiandien. Kosmose – taip pat (o gal net reikėtų sakyti „ypač“).

Laiqualasse

One comment

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas.