Gravitacinės bangos – savaitė po paskelbimo

Praėjo savaitė po pranešimo apie gravitacinių bangų tiesioginį aptikimą. Žiniasklaida, žinoma, šią žinią ištrimitavo visokiais būdais, ir tai yra nuostabu. Taip pat ji sukėlė daug atgarsių ir mokslo pasaulyje. Puikiausias to pavyzdys – elementari statistika. Per paskutines penkias darbo dienas arXiv.org buvo paskelbti 258 astronomijos straipsniai. Iš jų 34, t.y. daugiau nei 10 procentų, pavadinimuose ar abstraktuose mini GW150914, t.y. tą atrastąjį gravitacinių bangų signalą. Identifikacinis numeris nurodo, kad tai yra gravitacinių bangų signalas (GW) ir jo aptikimo datą – 2015 m. rugsėjo 14 d. Analogiškai numeruojami gama spindulių žybsniai (GRB). Žinoma, šis ažiotažas nesitęs, bet neabejoju, kad artimiausi keli gravitacinių bangų atradimai irgi bus panašiai aptarinėjami.

Turbūt įdomiausi rezultatai iš šių straipsnių – elektromagnetinių bangų, greičiausiai susijusių su šiuo įvykiu, aptikimas. Pavyzdžiui, 0,4 sekundės po gravitacinių bangų signalo užfiksavimo, Fermi gama spindulių teleskopas pagavo gama žybsnį. Šis signalas sumodeliuotas kaip stiprus sprogimas, kuris turėtų palikti radijo bangose matomą pėdsaką. Taip pat nustatyta, kad šio gravitacinių bangų signalo aptikimas neprieštarauja tikėtinai tokių signalų statistikai, išvedamai iš ekstremalių dvinarių žvaigždžių populiacijos. Na, o apie kitus atradimus paskaityti galite patys.

Laiqualasse

3 comments

  1. Ir vėl gi įdomu – jei gravitacinės ir elektromagnetinės bangos sklinda tuo pačiu greičiu, kodėl gama spindulių žybsnis užfiksuotas 0,4 sek. vėliau? Argi neturėtų gravitacinės bangos neįtakoti elektromagnetinių bangų greičio. Kaip vandenyno banga neša banglentininką ir jie juda vienodu greičiu, tai aš įsivaizduoju panašiai ir gravitacinės bangos su elektromagnetinėm turėtų judėti vienodai.

    1. Gama spinduliai sąveikauja su medžiaga, todėl jiems prireikė šiek tiek laiko ištrūkti iš to, kas ten sprogo. Supernovų sprogimų šviesa mus irgi pasiekia šiek tiek vėliau, nei neutrinai.

  2. Mini dvinarių žvaigždžes o ne juodasias skyles. neaisku ka jie ten istikro aptiko.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *