Astronaujienos gandas. Aptiktos gravitacinės bangos?

Viskas prasidėjo… labai seniai, prieš beveik šimtą metų. Bet aš ne apie tai. Viskas prasidėjo pernai rugsėjį, kai pasklido gandas, kad gravitacinių bangų ieškanti laboratorija LIGO (Advanced Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) atrado gravitacinių bangų signalą. Straipsnį apie tą gandą rasite netgi Nature. Ten rasite ir paaiškinimą, kas yra ta LIGO ir kaip ji veikia. Tiesa, tuo metu tai buvo tik gandas, o LIGO komanda jo nei patvirtino, nei paneigė – jie analizavo duomenis.

Prieš mėnesį šis gandas pasklido vėl. Tiksliau tas pats senas gandas nenurimo. LIGO vis dar analizuoja duomenis. Nieko keista – atradimas būtų neabejotinai vertas Nobelio premijos ir greičiausiai sukeltų revoliuciją astronomijoje, nes atvertų visiškai kitokį (neparemtą mus pasiekiančiais fotonais) kosmoso stebėjimų būdą.

Dabar gandas vėl sugrįžo. Ir ne tik gandas – LIGO atstovai paskelbė apie spaudos konferenciją, kuri vyks šį ketvirtadienį Vašingtone. Mūsų laiku konferencija įvyks vakare, prasidės 17:30, kaip tik pačiu laiku, kad galėtume pamatyti jos transliaciją po darbų. Oficialiai teigiama, kad konferencijos tikslas – informuoti spaudą apie bandymus aptikti gravitacines bangas, bet sklando gandas, kad kažkas tikrai atrasta.

Stay tuned. Ketvirtadienį vakare kažką parašysiu, ar tai būtų teigiamas rezultatas, ar neigiamas.

Laiqualasse

5 comments

  1. Šiek tiek papildomų spekuliacijų galima atrasti NewScientist straipsnyje (https://www.newscientist.com/article/2076754-latest-rumour-of-gravitational-waves-is-probably-true-this-time/), kur kalbama apie elektromagnetinių bangų signalo ieškojimo su optiniais teleskopais. Nežinau, kiek tame teisybės, bet apie EM follow-up LIGO jau seniai galvojo, tad nenustebčiau, jei tai pasitvirtintų.

    Kalbant apie patį aptikimą: dėstytojai universitete, kurie yra bent kiek su tuo susiję, nesako absoliučiai nieko. Visgi paskutiniąsias keturias savaites buvo galima pastebėti, kad visi daug labiau užsiėmę, kaip ir papildomas, neįprastas keliones į susitikimus dėl LIGO. Duočiau 75%, kad bus pranešta apie kokį nors aptikimą(-us).

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *