Asmenybės. Michio Kaku

Šiandien Konstantoje – džiugi diena. Pagaliau, po daugelio metų pertraukos, blogas turi nebe vieną autorių! Viena mokslo populiarinimo konkurso dalyvė pasisiūlė rašyti tekstus, ir štai pirmasis jos darbas – trumpas pasakojimas apie fiziką futuristą Michio Kaku. Ir autorė, ir aš laukiame komentarų, ar tekstas patiko ir ar norėtumėte panašių daugiau. Taigi sutikite Konstantos-42 autorę Mildą!

***

Nesunku pastebėti, kad fizikos srityje dažniausiai remiamasi mokslininkų, gyvenusių prieš daugelį metų, teorijomis. Nuolat atsigręžiama į I. Niutoną ar A. Einšteiną, dėl to gali susidaryti įspūdis, kad šiandien fizikai nebėra tokie aktyvūs, kokie buvo anksčiau, tačiau tai tikrai ne tiesa. Svarbios yra ne tik fundamentalios teorijos, tačiau ir jų populiarinimas. O kas galėtų geriau jas išaiškinti naujajai kartai, nei žmonės, dirbantys fizikos srityje? Dėl informacijos apie šiuolaikinius fizikus trūkumo viešojoje erdvėje ir nusprendžiau pradėti straipsnių ciklą apie asmenis, kurių veikla padėtų suprasti, kaip aktyviai veikia fizikų bendruomenė.

Viena iš įdomiausių asmenybių fizikos pasaulyje šiandien yra amerikietis dr. Michio Kaku. Jis buvo vienas iš pirmųjų specialistų, žurnalistų kalbintų aptikus šiandien plačiai spaudoje aptariamas gravitacines bangas. Tai visiškai nestebina, nes šis mokslininkas ne tik išleido aštuonias knygas, iš kurių dvi laimėjo prestižinius apdovanojimus, tačiau ir kitais būdais populiarina fiziką – prisideda prie filmų ir serialų apie fiziką kūrimo, daug kartų pasirodė įvairiose televizijos ir radijo laidose. Pažvelkime iš arčiau į konkrečią jo veiklą.

Nuo pat vaikystės M. Kaku mėgo laidas ir knygas apie mokslinę fantastiką. Kaip pats fizikas yra pasakęs, magija, fantazija ir mokslinė fantastika buvo jo fantazijos žaidimų aikštelė. Susižavėjimas šiomis sritimis ir paskatino studijuoti fiziką, kurioje, pasak Michio, įmanoma viskas. Nors jo šeima buvo neturtinga, ji palaikė būsimą mokslininką, ir po vienos mokslo mugės, kurioje dalyvavo Michio, jam buvo skirta stipendija studijuoti Harvardo universitete. Vėliau Kalifornijos universitete jis įgijo daktaro laipsnį ir pradėjo dėstyti fiziką Niujorko miesto koledže. Oficialioje šio mokslininko svetainėje teigiama, kad jis yra fizikas, dirbantis taikomosios fizikos srityje, visame pasaulyje populiarių knygų autorius, pranešėjas ir mokslo populiarintojas. Į lietuvių kalbą išverstos dvi M. Kaku knygos : „Proto ateitis“ ir „Neįmanomybių fizika“. Akivaizdu, kad jo veiklos laukas labai platus, tačiau bene svarbiausias tikslas, kurio fizikas sakosi siekiąs, yra tęsti Einšteino pradėtą darbą ir sujungti keturias fundamentalias visatos jėgas – elektromagnetinę, silpnąją, stipriąją ir gravitacinę – vienoje teorijoje. Negana to, dr. Kaku yra vienas iš Stygų lauko teorijos pradininkų.

Nors fundamentalios fizikos teorijos suformuluotos prieš daugelį metų, šios srities atradimai nuolat stebina pasaulį. M. Kaku yra puikus fizikų pasaulio atstovas viešojoje erdvėje, kuris mums padeda susipažinti su aktualiausiomis savo srities naujienomis. Tikėkimės, kad ateityje į lietuvių kalbą bus išversta ir daugiau jo knygų.

3 komentarai

  1. Smagu matyti entuziastingus žmones buriantis į vieną krūvą – sveika atvykusi, Milda! Žinutė patiko, labai lauksiu daugiau.

  2. Tada tuoj teks koreguoti „Apie“ skiltį :p
    O šiaip džiugu matyt daugiau rašančių, velkam :)

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas.