Mokslo populiarinimo konkursas. Į globalinį atšilimą – be jokių stabdžių

Šešioliktas mokslo populiarinimo konkurso darbas mus pasiekė iš Ukmergės. Ten esančios Užupio pagrindinės mokyklos septintokė Adelė Unikauskaitė rašo apie globalinį atšilimą. Skaitykite po kirpsniuku.

Į globalinį atšilimą – be jokių stabdžių

Adelė Unikauskaitė

Atsikeliate iš ryto, susiruošiate, einate į garažą, įsėdate į mašiną ir važiuojate į darbą… Taip prasideda dažno žmogaus diena. Per metus šitaip žmogus nuvažiuoja tūkstančius kilometrų! Ir net nepagalvoja apie vargšelę mūsų žemę, kuri jau ilgai kenčia nuo žmogaus veiklos. Kas dieną iš mašinų, gamyklų iškeliauja didžiulis CO2 kiekis. Jis sukuria šiltnamio efektą ir šildo žemę. Šiltnamio efektas veikia taip: atmosferoje susikaupęs CO2 neleidžia atėjusiems Saulės spinduliams išeiti ir tokiu būdu žemė šyla nežmonišku greičiu! Neseniai Prancūzijoje vykusioje konferencijoje dėl klimato atšilimo, buvo nuspręsta, kad jau gali būti per vėlu. Ledynai tirpsta ir po jais buvęs metanas prisideda prie pasaulinės temperatūros kilimo. Mes, lietuviai, gal ir nejaučiame stiprios klimato kaitos, tačiau to pat nepasakysi apie kitus. Mažytės salos esančios Vandenynuose kenčia dėl vandens kilimo. Keli dešimtmečiai ir jos bus palaidotos po vandeniu. Sniegas tirpsta nuo kalnų viršūnių Tibete ir ežero vanduo kyla. Tai tik keletas pavyzdžių, bet panašus likimas gali ištikti visą žemę.

Adele_Unikauskaite_1

Kaip išgelbėti žemę nuo atšilimo?

Viena iš problemų yra mašinos, tačiau išeitis yra – elektromobiliai. Anglai jau gamina kelią, ant kurio važiuojant elektromobiliui jis pasikrauna. Kitose šalyse sparčiai daugėja elektromobilių. Taip pat mes galėtume naudoti alternatyvius energijos šaltinius tokius kaip vėjo jėgainės, saulės energija ir vandens energija. Atogrąžų miškai sugeria didelį kiekį CO2, tačiau dabar miškai kertami, taigi turėtume siekti, kad būtų kertama kuo mažiau miškų. Mes prisidėsime prie žemės saugojimo, jei iš ryto vietoj automobilio pasirinksime dviratį. Išgelbėti žemę nėra labai sunku. Juk nuo to priklauso mūsų ateitis!

Pražūtinga ateitis

Tačiau, jei nesiimsime priemonių dabar, vėliau gali būti per vėlu. Vienose pasaulio vietose be perstojo lis, o kitose vandens nebus nė lašo. Padažnės stichinės nelaimės – tornadai, uraganai. Pasaulinio vandenyno lygis pakils ir kai kurios salos gali atsirasti po vandeniu. Galų gale yra galimybė, kad žemė šils tol, kol pasidarys tokia karšta, kad joje nebebus įmanoma gyventi. Saugokime žemę. Ji yra vienintelė žinoma planeta su gyvybe. Vienintelė ir nepakartojama. Neleiskime tai gyvybei žlugti.

Mano šaltiniai:
http://www.delfi.lt/video/mokslas-ir-gamta/globalinis-atsilimas-tirpdo-tibeto-ledynus.d?id=69680974
http://www.technologijos.lt/n/mokslas/gamta_ir_biologija/straipsnis/Globalinis-atsilimas-ir-pasaulinis-tvanas—ar-tikrai-zmonija-sukele-pasaulio-pabaiga??name=straipsnis-3637

4 komentarai

 1. Skaitau ir galvoju – kai autorius gali mūsų planetos pavadinimą rašyti mažąja raide. Juk Žemė – tai yra tikrinis daiktavardis, kurį būtina rašyti didžiają raide. Jei šį darbą būtų vertinę lituanistai – tai įvertinimas būtų 2, nes padarytos vien tik 9 klaidos (tiek kartų Žemė parašyta ma-ąja raide). Buvo dar truputį ir loginių bei stliaus klaidų… Taip tai – perrašyta informacija iš kitų svetainių…

  1. Kiek žinau, keletą kartų pakartota klaida yra nelaikoma keliomis klaidomis :)

   1. Jei būtų pakartota klaida porą kartų – tai kaip septintokei gal dar ir nemažintų per daug pažymio, bet kai esi dvyliktokas ir laikysi brandos egaminą – tai vertintojai tikrai nebus tokie gailestngi. Kaip buvo minėta anksčiau, buvo ir loginių nukrypimų (truputį neišryškinama pagrindinė esmė). Bet visgi, mūsų planetos vardą reikia rašyti iš didžios raidės. Ir dar atsakydamas į tavo komentarą, kad keletą kartų pakartota klaida nelaikoma keliomis klaidomis – pažymys būtų buvęs kuolas, jei autorė 9 kartus Lietuvos pavadinimą būtų parašius mažąją raide… Ir įdomu, iš kurs pats žinai, kad keletą kartų padarius tą pačią klaidą – pažymys nemažinamas???

    1. Na, autorei iki dvyliktos klasės ir brandos egzaminų dar ne vieneri metai, manau, kad išmoks :)

     Dėl pakartotos klaidos laikymo/nelaikymo keliomis klaidomis – jokių formalių reikalavimų nežinau, bet man taip atrodo logiška. Kaip sprendžiant uždavinius ir padarius klaidą vienoje dalyje bei klaidingą atsakymą naudojant kitoje dalyje, tai laikoma tik viena klaida, taip, manau, ir su rašybos klaidomis turėtų būti.

     O dar klausimas – kadangi tamsta jokios aiškios savo asmens identifikacijos nepaliekate, tai gal galite pasakyti, ar esame pažįstami asmeniškai? Jei nesame, tai kokį pažymį jums reikėtų rašyti už nepažįstamų žmonių tujinimą?

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas.