Kąsnelis Visatos XXX: Dvi savaitės smalsumo

Prieš dvi savaites Marse nusileidęs Smalsutis (ta prasme, marsaeigis „Curiosity“) nesėdi be darbo. Naujienų iš jo tiek daug, kad šį Kąsnelį paskirsiu vien Smalsiukui, o apie kitas naujienas parašysiu rytoj. Pradėsiu nuo šio bei to apie roverio nusileidimą, vėliau pristatysiu kai kurias nuotraukas, o pabaigoje – artimiausios veiklos planus.

***

Savaime suprantama, sėkmingas nusileidimas buvo milžiniškas įvykis. Po daugybės metų planavimo (misija pradėta 2004-aisiais metais), daugybės milijonų dolerių investicijų, nesklandumų kone iki pat nusileidimo, Smalsiukas pagaliau gali pradėti savo darbą. Turint omeny, jog NASA šį žygdarbį atliko nepaisant nuolatinių biudžeto karpymų, tai yra nuostabus pasiekimas.

Nusileidimą fotografavo ir filmavo visos trys aplink Marsą besisukančios observatorijos; HiRISE aparatas Marso apžvalgos zonde (Mars Reconnaisance Orbiter) sugebėjo įamžinti netgi Curiosity, besileidžiantį su parašiutu (štai čia – dar ryškesnė nuotrauka). Kuo tai įspūdinga? Na pabandykite jūs, kabodami aukštyn kojomis ant medžio šakos, nufotografuoti uodą, ir suprasite :)

Iš 200 kilometrų aukščio „Curiosity“ nusileidimo vieta atrodo šitaip. Mėlyna dėmė žymi besileidžiančio krano raketinių variklių atidengtą po dulkėmis besislėpusį uolienų sluoksnį. Šio ploto viduryje stovi pats marsaeigis. Kitos Marsą pasiekusios Marso mokslo laboratorijos dalys – parašiutas, kranas, apsauginiai skydai – nusileido netoliese. Ten jie ir pasiliks, bent jau iki tol, kol Marso kolonistai susirinks šias ankstyvosios Raudonosios planetos tyrimų fazės relikvijas.

***

Nusileidimas įvairiai pristatytas ir video siužetais. Štai galite pasižiūrėti „Curiosity“ nusileidimo „treilerį“, panašų į tikro Holivudo filmo pristatymą. O visą vyksmą ir reakcijas misijos valdymo centre NASA Reaktyvinio varymo laboratorijoje (Jet Propulsion Laboratory, JPL) per paskutines septynias minutes iki nusileidimo galite pamatyti čia. Patį nusileidimą filmavo ir marsaeigio pilve įtaisyta MARDI kamera; nors vaizdo kokybė neįspūdinga, vaizdas gana įdomus. Vėliau tas vaizdas buvo pagerintas.

Paskutiniai filmukai, susiję su nusileidimu, šiek tiek linksmesni. Vienu iš jų pasidalinsiu ir tiesiogiai, nes jis labai labai:

[tentblogger-youtube QFvNhsWMU0c]

***

Vos tik marsaeigis nusileido, internetai iškart suprato, ką su juo reikia daryti. Savaime suprantama, pridėti kačių. Nes jei jau smalsumas, tai kates pražudo:

Smalsumas pražudė katę.
Smalsumas pražudė katę.

***

Netrukus po nusileidimo, Smalsiukas atsiuntė pirmąją spalvotą nuotrauką. Nuotrauka yra neryški ir murzina, nes nuo kameros lęšio nenuimta apsauga nuo dulkių; tai buvo padaryta praėjus maždaug savaitei po nusileidimo. Vėliau pasipylė ir kiti „pirmieji“ dalykai – pirmoji panoraminė nuotrauka, iškart – šiek tiek didesnė, o kiek vėliau ir 360 laipsnių nuotrauka (beje, paveiksliukas gana aukštos raiškos – galite ieškoti ateivių). Išsikėlęs stiebą, „Curiosity“ padarė tai, ką daro kas antras paauglys „veidaknygėje“ – nusifotografavo pats save, fotoaparatą laikydamas per ištiestą ranką. Na o vienas menininkas netruko paversti pirmosios 360 laipsnių panoraminės nuotraukos į „mažosios planetos“ tipo panoramą.

***

Objektyvų apsauginiai dangalai buvo nuimti sėkmingai ir Smalsiukas pradėjo pyškinti nuotraukas į kairę ir į dešinę. Vienose svarbiausiųjų – „Curiosity“ tyrimų tikslas, Sharp („Aštrusis“) kalnas; čia taip pat matote palyginimą nuotraukos, darytos pro apsauginį dangalą, ir jį nuėmus. Vėliau iš keleto nuotraukų surinktas bendras kalno vaizdas. Juo remiantis bus ieškoma geriausio kelio marsaeigiui pakilti kalno šlaitais aukštyn.

***

Smalsiukas Marse leidosi valdomas programinės įrangos paketo, vadinamo „R9“. Tas paketas buvo pritaikytas būtent nusileidimo procesui, bet vėliau tapo nebereikalingas. Taigi praeitą savaitgalį marsaeigio programinė įranga buvo atnaujinta ir pakeista paketu „R10“, pritaikytų mokslinėms misijoms. Tokia veiksmų eiga buvo planuota nuo pat misijos pradžios; galimybė atnaujinti „Curiosity“ smegenis leis panaudoti laboratoriją vis naujiems tyrimams ir efektyviai išnaudos kompiuterinės įrangos galimybes.

***

Po smegenų atnaujinimo „Curiosity“ ėmė ruoštis judėti ir tyrinėti Gale kraterį, kuriame nusileido. Judės jis lėtai ir atsargiai, per dieną nuvažiuos ne daugiau nei šimtą metrų, taigi Aštrųjį kalną pasieks geriausiu atveju po šimto dienų. Na o šiuo metu turėtų prasidėti lazerio, skirto uolienų trupinimui, ir ratų patikra. Jei ir šie bandymai bus sėkmingi, Smalsiukas galės pradėti savo kelionę Marso paviršiumi.

***

Kone kiekviena nuotrauka iš Marso susilaukia ypatingo visokiausių „alternatyviai nusimanančiųjų“ dėmesio. Pirmoji „Curiosity“ nuotrauka – ne išimtis. Joje buvo matyti debesėlis netoli horizonto, kurio vėlesnėse nuotraukose nebeliko. Internetuose, savaime suprantama, pasklido gandas, kad šitaip NASA nori paslėpti aptiktus Marso civilizacijos požymius ar dar ką nors panašaus. Bet iš tiesų viskas daug paprasčiau ir įdomiau: pasirodo, galinės Smalsiuko kameros buvo nukreiptos tiksliai ten, kur nusileido kranas. Nuotraukose matomos dėmės yra krano pakeltų dulkių debesys. Dulkėms nusėdus, dėmių nebeliko, todėl vėlesnėse nuotraukose jų ir nematome.

***

Šiandienai viskas, rytoj, kaip minėjau, bus apie kitus dalykus. Tame tarpe šiek tiek ir apie Marsą, bet jau ne iš „Curiosity“ požiūrio taško.

Laiqualasse

6 komentarai

  1. Kažin ar kas būtų galėjęs parašyti įdomesnę, lengvai skaitomą ir informatyvią Curiosity apžvalgą!

    Ačiū.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas.