Nors šiaip supernovų aptinkama dešimtys per metus, didžioji jų dalis sprogsta taip toli, kad net patys galingiausi teleskopai pamato tik nežymius galaktikos šviesio pokyčius, o didesnis skirtumas dažnai randamas tik spektruose. Taigi kiekviena supernova, kurią galima pamatyti per megėjiškus teleskopus, yra dėmesio verta retenybė.
Viena tokia supernova sprogo prieš 3 dienas* Ritės galaktikoje (Pinwheel galaxy), dar žinomoje pagal numerį M101. Tai yra Ia tipo supernova, t.y. čia sprogsta kritinę Čandrasekaro masę viršijusi baltoji nykštukė. Nors reiškinys plika akimi nematomas, bet turėtų užtekti net gana silpno teleskopo (ir pakankamai tamsaus aplinkinio dangaus), kad galima būtų pastebėti pokyčius M101.
Apie įvykį rašoma jau daug kur – pvz. Universe Today, Bad Astronomy ir kituose tinklalapiuose bei bloguose. Profesionalai irgi nesnaudžia – Swift teleskopas jau nukreipė savo rentgeno ir kitų spindulių akis į naująjį blyksnį, Hablas ten pasisuks artimiausiu metu. Tai yra artimiausia Ia tipo supernova per 40 metų (ir artimiausia supernova apskritai per daugiau nei 20 metų), taigi smarkiai patobulėję mūsų prietaisai leis nustatyti daug visokiausių įdomybių. Galbūt net pavyks išsiaiškinti, kokio tipo sistema sukėlė šią supernovą, t.y. kokia žvaigždė buvo sprogstančios baltosios nykštukės kaimynė.
Tai tiek. Jei paaiškės kažkas labai įdomaus – pasistengsiu nepamiršti parašyti.
* – savaime suprantama, ši supernova sprogo prieš 21 milijoną metų, bet jos šviesa mus pasiekė tik prieš 3 dienas. Na o kadangi kalbant apie kosmologinius atstumus, sąvoka "dabartis" neturi absoliučios reikšmės, tai galima teigti, jog "dabartis" yra šviesos kūgio paviršius ir sprogimas iš tiesų įvyko tik prieš 3 dienas.