Kanarėlės

Nuo ko kilo Kanarų salų pavadinimas?

~ Klausimas iš “blondiniško” klausymyno

 

Ne, jūs neatspėjote. Atsakymas yra ne “nuo kanarėlių”, nes kaip tik priešingai – kanarėlės buvo taip pavadintos, kadangi atrastos būtent Kanarų salose. O pavadinimas kilo nuo to, kad jūrininkams, atradusiems tas salas, didžiulį įspūdį paliko ruonių gausa. Ruoniai dar vadinami jūrų šunimis, romaniškosiomis kalbomis – “cane di mare” ar kaip nors panašiai. Taip ir atsirado “kanamarai”, greit pavirtę “kanarais”.

 

Bet grįžkime prie kanarėlių. Keletą kartų esu girdėjęs tokį netai anekdotą, netai pusiau tikrą pasakojimą. Važiuoja magistrale krovininis sunkvežimis. Kas kokį pusvalandį vairuotojas sustoja pakelėje, išlipa ir pradeda spardyti mašinos ratus bei padaužo į priekabą. Tada vėl ima važiuoti. Po kelinto karto paklaustas, ką jis čia daro, paaiškina – veža kanarėles, o paspardžius ratus, jos išsigąsta ir ima skraidyti, dėl to sunkvežimis sveria mažiau ir lengviau važiuoti.

 

Nepradėsiu nagrinėti, kiek sunkvežimyje turėtų būti kanarėlių, kad jų bendras svoris būtų palyginamas su sunkvežimio svoriu, ir ar dėl to verta vairuotoją skųsti gyvūnų teisių apsaugos darbuotojams. Tik pasakysiu, jog netikėtai atėjo suvokimas, kad toks bandymas palengvinti sunkvežimį neduos absoliučiai jokių rezultatų. Esmė yra ta, kad kanarėlės tai niekur nedingsta, tik pakyla ir ima skraidžioti sunkvežimio viduje. Kadangi iš pasakojimo akivaizdu, jog kanarėlių nesimato, tai priekaba tikrai yra uždara. Na o uždara priekaba reiškia uždarą sistemą. Kadangi iš sistemos masė niekur nebuvo pašalinta, tai ir svoris nepakis. Skrajojančios kanarėlės savo sunkį perduos sunkvežimiui per padidėjusį oro slėgį, sukuriamą jų sparnų plasnojimo. O sudegintos kalorijos, atsiradusios sulesus kažkokio maisto, pasireikš kaip padidėjusi priekabos vidaus temperatūra, taigi ir padidėjęs oro slėgis – vėlgi efektai vienas kitą (beveik) kompensuoja.

 

Vienu žodžiu, gerbiami vairuotojai – nespardykite paukščių, nes, kaip byloja lietuvių liaudies išmintis, išspirtas žvirblis atsives briedį ir jus sumuš atgalios.

 

Laiqualasse

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *