Gyvenimui būtinas juokas [Mokslo populiarinimo konkursas]

Dvidešimt antrasis mokslo populiarinimo konkurso tekstas. Kauno technologijos universiteto gimnazijos devintokė Gabija Vasiliauskaitė rašo apie juoką ir jo svarbą mūsų gyvenimams. Skaitykite tekstą žemiau.

Gyvenimui būtinas juokas

Gabija Vasiliauskaitė

Juokas moksliškai apibūdinamas kaip viena iš žmogaus reakcijų į juokingus reiškinius arba kutenimą, pasireiškianti nevaldomu veido ir kūno raumenų judėjimu, specifiniu garsu ir kvėpavimo ritmo pakitimu. Bet juokas taip pat yra pats tikriausias ,,vaistas‘‘ nuo daugelio ligų. Neveltui sakome- ,,juoktis sveika‘‘.

gabija_vasiliauskaite_1_1Moksliškai įrodyta, kad jei kasdien pasijuoksime nors 15 minučių, juokas:

 • Sustiprins imunitetą, nes juokiantis dauginasi antikūnus gaminantys baltieji kraujo kūneliai
 • Mažės vidinė ir raumenų įtampair jie išliks atsipalaidavę apie 45 minutes.
 • Pagerės smegenų veikla
 • Apsaugos nuo peršalimo
 • Mažins kraujo spaudimą
 • Sukurs laimės pojūtį
 • Padės kvėpavimui, nes tada iš plaučių išvaroma daugiau oro nei įprastai
 • Gerins virškinimą
 • Mažins agresiją
 • Sustiprins širdį
 • Padės talentams augti,nes humoras sudėtingomis aplinkybėmis padeda į problemas pažvelgti ne kaip į neįveikiamą kliūtį, o kaip į galimybę išmokti ko nors naujo.
 • Padės įveikti depresiją
 • Padės atsikratyti nemigos
 • Atpalaiduos visą kūną
 • Gaivins odą, nes jis tonizuoja veido raumenis ir gerina kraujo apykaitą, todėl veido spalva tampa natūraliai rausva.
 • Padės sustiprinti pozityvų požiūrį į gyvenimą
 • Malšins skausmą, nes juokiantis organizme gaminasi skausmo simptopus slopinančio hormono endorfino.

gabija_vasiliauskaite_1_2Taip pat juokas- tai tikriausia mankšta! Juokiantis pradeda skaudėti pilvas, nes tada dirba pilvo raumenys. Beje, treniruojama diafragma ir pečių linija. Tad jei juoksitės, šiek tiek ,,pasportuosite‘‘!

Juoko joga

gabija_vasiliauskaite_1_3Vienas iš būdų kaip pradėti juoktis- juoko joga. Tai unikalūs ir paprasti pratimai: akių kontaktas, žaismingumas, viso kūno apšilimo technikos, kvėpavimo pratimai, paruošiantys plaučius juokui. Ši joga unikali tuo, kad iš pradžių pradedama juoktis taip, tarsi būtų atliekamas pratimas, t. y. dirbtinai. Tačiau netrukus žmogus ima juoktis natūraliai. Juoko joga – tai kūno, proto ir sielos vienovė. Kūnas juokiasi, protas ilsisi, siela džiaugiasi. Žmogus tiesiog atsipalaiduoja ir jaučiasi pakylėtas.

Šiandien juoko jogaišgyvena tikrą bumą. Prancūzijoje per pastaruosius keletą metų buvo atidaryta daugiau nei 30 juoko klubų, o Vokietijoje – daugiau nei 40. Šiuose klubuose bet koks pageidaujantis už 3 eurus gali sudalyvauti juoko terapijos seanse. Tvirtinama, kad vienas seansas suteikia žvalumo visai savaitei. Iš viso Europoje ir Amerikoje tokių klubų yra daugiau kaip 800.

Pabandyk!

gabija_vasiliauskaite_1_4Nesėkmės akimirkomis, kai susinervini ar kai situacija atrodo neįveikiama,gyliai kvėpuojant, garsiai ar bent mintyse sušukti: „Cha chachachacha!“

Pasisveikinkite juokdamiesi.

Nusišypsokite ir nusijuokite sau veidrodyje. Pasistenkite juoktis keletą minučių.

Šnekėkite nesuprantama kalba.

Darant šiuos pratimus raumenys atsipalaiduos ir net nepajusite, kaip imsite juoktis!

Taigi, jei per dieną juoksitės bent 15 minučių, savijauta labai pasikeis tik į gerąją pusę! Juokas niekada nepakenks! Esate pačios pastebėjusios, kad juokas užkrečiantis, jis plinta tarsi virusas. Taigi užkrėskite juoku aplinkinius, tuomet pagerės atmosfera, lengviau bedrausite ar palaikysite gerus tarpusavio ryšius su artimaisiais ir net nepažįstamais.

Šaltiniai

Bernardinai.lt straipsnis ,,Juokas‘‘

Elegancija.eu ,,Kodėl juokas yra geriausias vaistas‘‘

3 komentarai

 1. Sedi psichai palatoje su minkstomis sienomis ir juokiasi – sveikata gerina, gydosi.. dabar zinosim, matyt dar po kelis eurus primoka.
  Na, kaip ir nieko buvo iki to „jogos juoko“ skyrelio, toliau jau truputis marazmo. Eikit geriau anekdotu paskaityt, 9gago pavepsoti ar T.Pratchett paskaityt.
  Mazoka literaturos saltiniu, not enough research, bet moksleiviu rasiniams tai manau atleistina. Good enough?

 2. Man patiko… Manau šis straipsnis nepretenduoja į nugalėtojus, bet specialų prizą reikia skirti už aktualią temą ir straipsnyje pateiktas rekomendacijas ;)

 3. Smagus straipsnis, bet vis gi labiau į populiarumą linkęs, o ne į mokslą. Tikrai rekomenduoju nebijoti ir rimtesniais šaltiniais naudotis. Apie tą pačią juoko jogą, pvz., yra prirašyta visai teigamų dalykų.

  Bendrai paėmus, straipsnis yra gerai parašytas ir struktūrizuotas. Gal kiek erzinančiai pozityvus, bet lengvas paerzinimas irgi į sveikatą :).

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas.