Astrofotografija [Mokslo populiarinimo konkursas]

Penktąjį mokslo populiarinimo konkurso darbą parašė Justinas Alšauskas, Telšių raj., Žarėnų ,,Minijos‘‘ pagrindinės mokyklos moksleivis. Jis rašo apie savo pomėgį – astrofotografiją. Skaitykite tekstą po kirpsniuku, o perskaitę pagalvokite, gal ir patys norite sudalyvauti? Laiko turite dar visą šią savaitę!

Astrofotografija

Justinas Alšauskas

Turbūt ne vienam giedrą naktį yra įdomu pažiūrėti į naktinį dangų, kur atsiveria neišpasakytai gražus žvaigždžių ir žvaigždynų vaizdas. O per pilnatį tikrai kiekvienam už akių užkliūva Žemės palydovas – Mėnulis. Kai kam kilo mintis visa tai užfiksuoti. Taip ir atsirado astrofotografija. Astrofotografija – specializuota fotografijos rūšis skirta astronominių objektų užfiksavimui.

Didiesiems mokslininkams (astronomams), taip pat buvo kilusios tokios mintys. Pirmasis šias mintis įgyvendino amerikietis John William Draper, 1840 metais pirmą kartą nuotraukoje užfiksavęs Mėnulį, per 13 centimetrų skersmens reflektoriaus teleskopą. Saulė pirmą kartą buvo užfiksuota 1845 metais prancūzų fizikų Léon Foucault ir Hippolyte Fizeau.

Astrofotografija daugiausia dėmesio sulaukia per retesnius kosminius reiškinius, pvz. Saulės užtemimai, Mėnulio užtemimai, Merkurijaus tranzitas, meteorų lietūs ir t.t. Tada ir mažai astronomija besidomintys žmonės stengiasi užfiksuoti šiuos reiškinius. Turėti jų nuotraukas atsiminimui.

Astrofotografija taip pat yra smagus ir įdomus laisvalaikio praleidimo būdas. Jam tereikia trikojo, fotoaparato ir aišku noro bei apsišarvuoti kantrybe. Iš savo asmeninės patirties galiu teigti, kad ir nuotraukos be teleskopo gaunasi pakankamai gražios ir unikalios. Žinoma, jeigu yra noras pažvelgti į tolesnius visatos kampelius ir juos užfiksuoti jums prireiks ir teleskopo. Aišku, daug kas prilauso ir nuo gyvenamosios vietos bei nuo meteorologinių sąlygų. Labai paprastas dalykas – žiemą giedriausios naktys, o kaip suprantate žiemą yra pakankamai šalta. Tad teks šiltai apsirengti jeigu norėsite lauke pabūti ilgėliau. Jeigu gyvenate mieste stebėjimas ir fotografavimas bus sudėtingesnis, nes yra per daug šviesos šaltinių kurie nušviečia naktinį dangų. Taip pat jeigu yra apsiniaukę fotografavimą teks atidėti kitai nakčiai.

Geriausiai būtų pradėti nuo Mėnulio ir kitų didesnių objektų fotografavimo ir po to keliauti prie mažesnių objektų. Norint pradėti fotografuoti žvaigždynus, žvaigždžių spiečius ar ūkus jau reikia turėti šiek tiek astronominių žinių. Reikės žinoti kokį žvaigždyną ar kitą darinį norėsite fotografuoti, jį rasti naktiniame danguje ir susitelgti būtent į jį.

Dar yra vienas astrofotografijos skirsnis t.y. Saulės fotografavimas. Žinoma fotografavimas dieną yra patrauklesnis, bet čia neužteks vien tik fotoaparato ir trikojo. Čia dar prireiks ir Saulės filtro. Bet jį galima pasidaryti aparastu būdu. Reikia tik senos foto juostelės. Ją reikia uždėti prie objektyvo ir galų gale gaunasi geras filtras fotografuoti Saulei.

Lietuvoje astrofotografija nėra labai populiarus užsiėmimas. Taigi pradėję fotografuoti naktinį dangų nustebinsite draugus ir artimuosius gražiomis fotografijomis. Patarčiau šiuo užsiėmimu susidomėti paauglius ir jaunimą, nes tai yra puikus laiko praleidimo būdas ir įdomus bei naudingas gilinimasis į mokslą.

Asmeniškai aš astrofotografija pradėjau domėtis 15 metų. Nuotraukose bus matyti pirmosios mano nuotraukos ir tobulėjimas. Tad pabaigai norėčiau pridurti, kad tikrai neverta nusiminti jeigu nepavyks iš pradžių. Tiesiog reikia stengtis ir siekti savo tikslo. O tai yra tikrų tikriausia mokslo šaka, nes atradimai prasideda nuo pastebėjimo ir užfiksavimo. Taigi mes visi galime prisidėti prie mokslo pažangos.

justinas_alsauskas_1
Viena pirmųjų mano nuotraukų.

 

justinas_alsauskas_2
Pusšešėlinis Mėnulio užtemimas 2016 – 09 – 16 (asmeninė nuotrauka)
justinas_alsauskas_3
Mekurijaus tranzitas 2016 – 05 – 09 (asmeninė nuotrauka)
justinas_alsauskas_4
Super Mėnulis 2016 – 11 – 14 (Didžiausias nuo 1948 metų) (asmeninė nuotrauka)
justinas_alsauskas_5
Paprasto ir Super Mėnulio palyginimas (asmeninės nuotraukos)
justinas_alsauskas_6
Didieji Grįžulo ratai (asmeninė nuotrauka)
justinas_alsauskas_7
Jupiteris (asmeninė nuotrauka)
justinas_alsauskas_8
Mažieji gryžulo ratai (asmeninė nuotrauka)
justinas_alsauskas_9
Saulėtekis (asmeninė nuotrauka)
justinas_alsauskas_10
Mėnulio teka (asmeninė nuotrauka)
justinas_alsauskas_11
Saulės vainikas (asmeninė nuotrauka)
justinas_alsauskas_12
Foto juostėlės panaudojimas vietoj filtro (asmeninė nuotrauka)

Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Astrophotography
Nuotraukos: asmeninis albumas.

7 comments

    1. Vyrai, ten iš tiesų Grįžulo ratai.

     Jupiteris yra išfokusuotas, matosi pagal fonines žvaigždes. O kadangi pats yra ryškus, tai dėl šviesos sklaidos objektyve gaunasi toks menine prasme :) įdomus vaizdas.

     Saulės ne vainikas, o išfokusuotas krašto vaizdas ir sklaidyta šviesa fotojuostelėje, kurią autorius naudojo kaip filtrą.

     Fotografuojant reikėtų atjungti automatinį fokusavimą ir suvesti į ∞

     1. Opa, nepamačiau, kad po Jupiteriu įdėtas sietynas kaip Mažieji Grįžulo ratai. :( Na taip…

 1. Mokslo šiame straipsnyje gal ir mažoka, užtat pasidalijimas asmenine patirtimi suteikia jam savitumo. Ir nuotraukos, aišku! Šiaip astrofotografija buvo man naujas žodis paguglinimui :).
  Sekmės, ir tikiuosi, ankstesni komentarai pravers besitobulinant smagiame hobyje!

 2. Patiko straipsniukas, kuriame autorius prisidengdamas straipsniu pasakoja apie savo hobi. Matosi jog tema megiama ir artima :) Asmenine patirtis visad gerai atrodo ir islendancios asmenines patirties detales tik prideda straipsniui zavesio. Grazios asmenini oarchyvo nuotraukos. (Kadangi zvaigzdetas dangus man nesa mazai informacijos tai kitu paminetos faktines klaidos nesutrukde pasigrozeti nuotraukomis, meginimu fotografuoti naktini dangu buvo ir paties tai tik prideda prie nuotrauku vertinimo). Vietomis gal kiek padrika straipsnio struktura. Truko siek tiek detaliu apie naudojama fototechnika ir metodika.
  Kelios gramatines klaidos ir neesminiu detaliu kritika nemenkina sito straipsniuko vertes.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *