Žemės ūkio perspektyvos [Mokslo populiarinimo konkursas]

Pristatau šeštąjį konkurso darbą. Kalvarijos gimnazijos vienuoliktokas Andrius Murauskas pristato ateities žemės ūkio technologijas. Skaitykite po kirpsniuku, o perskaitę sudalyvaukite ir patys.

Žemės ūkio perspektyvos

 Andrius Murauskas

Visą vasarą, nuo ankstaus ryto iki tamsaus vakaro laukuose dirbantys traktoriai ir kombainai – taip dauguma žmonių įsivaizduoja šiuolaikinį žemės ūkį. Visgi viskas daug sudetingiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio . Per pastaruosius du šimtmečius žemės ūkis kaip ir kitos gyvenimo šakos pradėjo sparčiai tobulėti ir toliau tobulėja.

Nepraejo dar nei šimtas metų po to, kai buvo sukurtas pirmasis traktorius, padėjęs apdirbti didesnius žemės plotus per mažesnį laiką, o siloso ir šienainio rulonai, Lietuvoje atsiradę prieš maždaug dešimt metų, jau spejo pakeisti paprastą šieną. Tačiau šie išradimai nublanksta prieš tuos, kurie laukia mūsų ateityje.

Hidroponika – tai augalų auginimas vandenyje su mineralinėmis medžiagomis, nenaudojant dirvožemio. Hidroponika yra žinoma nuo XVII a., tačiau komerciniais tikslais metodas taikomas tik nuo XX a. antros pusės. Jis ypač paplitęs auginant daržoves ir gėles, vakarų šalyse. Taip auginant augalus galima išgauti maksimalų derlių, nebūtinas žemės įdirbimas, taip sumažinami kaštai, tačiau pradinės investicijos gana didžiulės. Dėl to, jog šiam metodui nereikalingas derlingas dirvožemis, jį pradeda taikyti turtingos Afrikos ir Azijos šalys, tokios kaip Kataras, Saudo Arabija, Egiptas.

[tentblogger-youtube FHBhyqowSEc]

Akvaponika yra beveik tas pats kaip ir hidroponika, tik trašas augalams gamina žuvys.

Aeroponika – augalų auginimas ore, nuolat laistant jų šaknis vandeniu su mineralais. Tokiu būdu augalai gauna daugiau deguonies

Robotų naudojimas žemės ūkyje yra vis realesnis dalykas. Mokslininkai jau sukūrė robotus, kurie gali nuimti derlių, sodinti ir sėti augalus. Prieš kelis mėnesius buvo sukurtas robotas „BeeBot“, jo kūrėjai tiki, jog po kelerių metų šie dirbtiniai bitės dydžio robotai galės atlikti bitės funkciją – apdulkinti augalus. Albertas Einšteinas yra pasakęs: „Išnykus bitėms, žmonės tegyvens ketverius metus“. Matyt, mokslininkai nepanoro laukti, kad įsitikintų šiuo teiginiu.  Yra manančių, jog ateityje žemę dirbančių žmonių tiesiog neliks – juos pakeis robotai.

Vertikalioji žemdirbystė – tai augalų auginimas dangoraižiuose. Juose augalai auginami hidroponiniu būdu.  Miestams vis labiau plečiantis ir teršiant aplinką, šios oazės tampa alternatyva tradicinei žemdirbystei.  Žmonės gali nusipirkti šviežių maisto produktų. Tai atrodo lyg fantastika, tačiau tokių pastatų jau yra Singapūre, 2012-aisiais vienas iš jų buvo pradėtas statyti Stokholme.

Nors ir atrodo, jog žemdirbystė turi daugybę alternatyvų, tačiau yra tikimybė, jog laikui bėgant ji gali visai išnykti. Chemijos pramonė vis labiau stiprėja, tik laiko klausimas kada bus sukurtas pigus sintetinis maistas. Astronautai jau seniai vartoja maistą „iš tūtelių“, o Afrikoje, siekiant nugalėti badą, vartojami sintetiniai maisto produktai. Galbūt ateityje traktorius, robotus ir maisto dangoraižius pakeis fabrikai, gaminantys sintetinį maistą. Ateities nuspėti neįmanoma, ją reikia pamatyti, todėl gyvenkime ilgai ir iešokime būdų, kaip ateitį padaryti geresnę.
Informacijos šaltiniai:

1. http://www.tikratiesa.lt/hidroponika-akvaponika-aeroponika-t826.html
2. http://modernfarmer.com/2013/08/5-robots-on-the-farm/
3. http://modernfarmer.com/2013/05/lettuce-bot-roomba-for-weeds/
4. http://www.technologijos.lt/n/technologijos/statybos/S-25226/straipsnis/Plantagono-statytojai:-vertikali-zemdirbyste—ne-eksperimentas-o-issigelbejimas-miestams?l=2&p=1

2 comments

  1. Gal zemdirbyste ir pilnai neisnyks, taciau pavirs I kazka panasau kaip siandiena turime zvejyba ar medziokle. Tai tera pats procesas be jo tikrosios paskirties – prasimaitinimo.

  2. Sakyčiau, straipsnio pavadinimas neatitinka jo turinio.
    Koks link „maisto gamybos technologijos” būtų tikslesnis.
    Kiek keista, jog net tokiam lygį jau lenda tas pigus triukas…

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *