Gamtinės dujos ir žmonija

Vakar prisiminiau vieną įdomų/juokingą klausimą dar iš mokyklinių (tiksliau sakant, paauglystės) laikų, o būdamas fizikas, negalėjau praleisti progos patikrinti, ar atitinka skaičiai. Ir aptikau tokį šiek tiek netikėtą rezultatą, kurį trumpai pristatau žemiau. Perspėju, ten yra šiek tiek negražių nekultūringų dalykų, taigi lengvai pasibjaurintiems žmonėms siūlau neskaityti.

Per dieną žmogus vidutiniškai išbezda apie pusę litro dujų (vienas šaltinis, kitas šaltinis). Apie 10 procentų šių dujų sudaro metanas (vienas šaltinis, kitas šaltinis); beje, apie du trečdalius žmonių išvis negamina metano, nes neturi atitinkamų bakterijų virškinimo sistemoje. Tačiau vidutiniškai vienas žmogus per dieną pagamina apie 50 mililitrų metano. Per metus susidaro virš 18 litrų.

Ką galima padaryti su tiek metano? JAV per metus sunaudoja pusę milijono kubinių metrų gamtinių dujų, kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra būtent metanas. Vienam JAV gyventojui (kurių yra 315 milijonų) tenka pusantro litro metano per metus. Nereikia būti dideliu matematiku, kad suprastum, jog 18 litrų yra daugiau, nei pusantro litro.

Taigi iškyla klausimas – ar nebūtų įmanoma energijos poreikiams patenkinti naudoti šių… gamtinių dujų. Jos turi daug privalumų – gaminamos ten, kur yra ir vartotojai, iš principo nesunkiai išgaunamos, neturi sveikatai kenksmingų priemaišų (išskyrus galimas bakterijas, bet jas sunaikinti perdirbant neturėtų būti problemų). Tereikia būdo dujas surinkti ir perdirbti, atskiriant metaną nuo kitų sudedamųjų dalių. Beje, tos kitos sudedamosios dalys yra daugiausiai vandenilis, azotas, deguonis ir anglies dvideginis (vienas šaltiniskitas šaltinis) – toli gražu ne baisūs nuodai.

Skaitydami šitai, greičiausiai bent kartą suraukėte nosį, o mintis apie kaip nors nuolat renkamas dujas iš užpakalio išvis atrodo atgrasi. Nieko keisto – visgi šitie reikalai nėra aptarinėjami padoriose kompanijose. Bet iš esmės prieštaravimas man atrodo grynai sociologinis reikalas. Galų gale, karvių išskiriamas dujas mokslininkai jau renka, nors kol kas tik tyrimams, bet ateityje galbūt ir bandydami sumažinti jų indėlį į globalinį atšilimą (karvės bezda žymiai daugiau, nei žmonės, ir metano išskiria gerokai daugiau, o metanas yra labai stiprus šiltnamio efekto sukėlėjas). Prasukus pakankamai propagandos, sugebėčiau įsivaizduoti, kad po kokių 50-ies metų visi dėvėsime trumpikes su specialia įranga, kuri be jokio diskomforto rinks mūsų dujas ir kaups kokiame nors balionėlyje, kurį vakare įdėsime į specialią talpyklą ir atiduosime gamtines dujas į dujotiekio tinklą.

Laiqualasse

Taisa: myslius teisingai pastebėjo, kad nesąmonę parašiau su gamtinių dujų suvartojimu. Iš tikro JAV sunaudoja ne pusę milijono, bet pusę trilijono kubinių metrų, taigi kiekvienam gyventojui tenka 1500 kubinių metrų. Viso pasaulio mastu skaičius sumažėja iki 500 kubinių metrų. Tai yra daugiau nei kubinis metras (1000 litrų) per dieną, taigi daugiau nei 1000 kartų viršija žmonių pajėgumus.

Taigi, gaila, bet teks šiam reikalui naudoti karves :)

6 komentarai

  1. Aha, ir išpopuliarės gasburgeriai su pupelėmis vietoje mėsos, nes mėsos auginimas daug labiau žaloja gamtą :)

    1. Jei bus rimtai apmokestintas ekologinis pėdsakas, tai gali tapti realybe ir be šitos gamtinių dujų revoliucijos :)

  2. lietuviai sunaudoja 3 milijardus kubiniu metru per metus, arba 3 trilijonus litru, tai kokie amerikieciai sunaudoja kvadrilijona.

    1. Taip, matau, kad kažką negerai pasižiūrėjau ir jau netgi matau, ką. Tuojau taisau straipsnį.

  3. Buvo toks fimukas – „Berniukas – bezdaliukas“ (net nežinau kas taip išvertė). Filmo protagonistas – apkūnus 9-11 metų berniukas, kuris pastoviai perdi. Savo talentą filmo pabaigoje jis pagaliau pritaikė, kaip alternatyvų skraidymo prietaiso (kuriame pats sėdėjo ir valdė) kuro šaltinį :D

  4. Taip,pribezdet priperdet bezdalu galima y tam talpas skirtas,tik reikia kad butu pirdakelnes ar bezdakelnes

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas.