Pasaulio pabAiga prasideda Rusijoje

Ne, iš tikro niekas neprasideda, bet taip kai kam gali pasirodyti. Šįryt Čeliabinske (kuris yra kažkur netoli Uralo, ne per toliausiai nuo Kazachstano sienos) nukrito meteoritas. Kol kas, atrodo, dar neaišku, koks jo dydis, kur tiksliai jis nukrito, kokį kraterį išmušė ir ar tame krateryje bus rastas kūdikis. Tačiau Čeliabinske išdužo langai, sprogimas buvo girdimas už dešimčių kilometrų.

Kaip ten bebūtų, tai nėra asteroidas 2012 DA14 – jis pro Žemę praskris tik šįvakar. Dabar DA14 vis dar yra už beveik pusės milijono kilometrų nuo Žemės.

Plačiau apie reikalą pasakoja įvairios naujienų tarnybos, taip pat žinias seka ir pristatinėja Blogasis Astronomas Filas Pleitas. Ten ir filmuotos medžiagos rasite.

Kaip ten bebūtų, šiek tiek baugu, kad tokio lyg ir nemažo asteroido (beveik neabejotinai daugiau nei metro skersmens) niekas neaptiko. Dar viena priežastis skirti daugiau finansavimo potencialiai pavojingų asteroidų paieškoms.

UPDATE: Rastas 6 metrų skersmens krateris. Truputį pažaidęs su šituo galvoju, kad meteorito skersmuo buvo ~20-30 metrų. Tokio dydžio akmenys į Žemę pataiko maždaug kartą į šimtmetį. Kaip tik apie šimtą metų nuo Tunguskos praėjo…

UPDATE #2: atrodo, perdėjau su skersmeniu. Feisbuko puslapis The Universe cituoja Rusijos mokslų akademijos teiginį, kad meteorito masė buvo ~50 tonų, tokio meteorito skersmuo būtų maždaug 5 metrai, o ne 20-30.

UPDATE #3: per Molėtų observatorijos feisbuko puslapį cituoju NASĄ: „NASA confirms today’s meteor shockwave was the largest event since the Tunguska blast hit Siberia in 1908. The space agency says the meteoroid was 15 metres wide, 7000 metric tons and moved at 18 km/second, releasing 300 kilotons of energy.“

Taigi, 15 metrų skersmuo, 7000 tonų masė. Impact: Earth sako, kad į Žemę tokie daiktai trenkiasi sykį per ~8 metus. O NASA sako, kad didžiausias per šimtmetį. Kažkaip neatitinka vienas kito šie teiginiai. Stovėkite užtiuninti, ką nors daugiau sužinojęs – patikslinsiu.

Laiqualasse

4 komentarai

    1. Jėga! Dar neskaičiau, bet atrodo šaunus darbas. Tiesa, tik laiko klausimas, kol jis bus panaudotas sąmoksloteoretikų, teigiančių, kad meteoro nebuvo, o viskas yra slapti valdžios bandymai :)

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *