Ūūūūūū, koks ūkas

Dalinuosi šiandieniniu atradimu astronominiuose internetuose. Ūkas IC 1396, esantis Cefėjo žvaigždyne, yra dujų telkinys, supantis centre tūnančią jauną masyvią žvaigždę bei jos apšviestas. Jis ir šiaip gražiai atrodo, tačiau pritrenkiančiai gražus yra šitas GIFas (perspėju, sveria ~7MB, gali tekti palaukti, kol pasikraus, arba nulaužti jūsų naršyklę):

IC 1396 toks, kokio dar nematėte. © J-P Metsavainio
IC 1396 toks, kokio dar nematėte. © J-P Metsavainio

Jeigu kartais nematote animacijos, eikite čia. Paveiksliuką radau pas Blogąjį Astronomą, o autorius yra astrofotografas iš Suomijos J-P Metsavainio.

Kaip padarytas šitas paveiksliukas? Turiu jus nuvilti – trimatis vaizdas sukurtas dirbtinai, nenaudojant nuotraukų iš skirtingų fotoaparatų, patrauktų pakankamai toli vienas nuo kito. Tačiau iš daugybės stebėjimų mes visai neblogai žinome ūko struktūrą, taigi galima sudaryti ir trimatį jo modelį. Būtent tą ir padarė astrofotografas – sukarpė nuotraukas į atskirus planus ir sujungė juos taip, kad atrodytų, lyg visas ūkas sukiojasi mums prieš akis. Tada vizualiai atsiveria nuostabi jo struktūra – žvaigždės išpūstas burbulas, nestabilumų sukurti tankūs „pirštai”, nusidriekę centro link, tamsūs dulkėti debesys ir taip toliau. Bet ką aš čia prirašysiu, tiesiog žiūrėkite ir grožėkitės.

Laiqualasse

3 comments

  1. Nerealu! Man vos stogo nenurovė – kažkaip niekad nepagalvodavau, kaip ūkas atrodytų praskrendant šalia jo…

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *