Ką veikti per karantiną: Astro pasiūlymai

Nuobodžiaujate namuose, nes nedirba klubai, kino teatrai ir kitos pamėgtos pramogų vietos? Uždarytos mokymo institucijos, todėl neturite ką veikti ištisas dienas arba nežinote, kuo užimti vaikus? Idėjų internetuose sklando begalės, o čia – keli pasiūlymai iš astronominės pusės. Beje, tinkantys ne tik karantino laikams :)

„Starspotting“, Jason Auch nuotrauka, rasta Flickr

Apollo misijos – lėtoji kosminė televizija

Pernai minėjome Apollo 11 misijos, pirmo žmonių išsilaipinimo Mėnulyje, penkiasdešimtmetį. Po jos sekė dar penki sėkmingi žmonių skrydžiai į Mėnulį ir vienas nepavykęs bandymas – Apollo 13. Ši misija prasidėjo kaip ir kitos, bet praėjus porai dienų susprogo vienas deguonies balionas. Sprogimas apgadino vieną iš modulių ir misiją teko nutraukti.

Apollo 13 misijos antsiuvas. Šaltinis: NASA

Apollo 13 išskrido 1970 metų balandžio 11 dieną, taigi visai netrukus galėsime paminėti jos pusšimčio metų jubiliejų. Ta proga grupė savanorių atkūrė visą misijos medžiagą, sujungė vaizdus ir garsus ir pateikia ją realiu laiku. Pernai tas pat buvo padaryta su Apollo 11 misijos medžiaga: vaizdais ir garsais iš paleidimo aikštelės, skrydžių valdymo centro ir paties kosminio laivo. Veiksmas realiu laiku trunka ilgai – Apollo 13 nuo paleidimo iki nusileidimo Žemėje užtruko daugiau nei penkias paras. Pats tas lėtam laiko praleidimui.

Piliečių mokslo projektai

Zooniverse yra daugybę projektų jungiantis tinklas, leidžiantis entuziastams prisidėti prie mokslo progreso. Projektus vienija tai, kad juose reikia apdoroti duomenis, kuriuos žmonės suprasti gali lengvai, o automatinės sistemos – sunkiai, arba joms užduotys išvis neįkandamos. Pirmasis Zooniverse projektas buvo Galaxy Zoo – jame entuziastų buvo prašoma apibūdinti galaktikų formas, žiūrint į nuotraukas. Panašus vaizdų atpažinimas yra ir daugumos kitų projektų pagrindas, nuo žvaigždėdaros regionų identifikavimo iki senų dienoraščių transkribavimo. Išmokti, ką reikia daryti, užtruksite vos kelias minutes, o mokslu užsiimti galėsite kiek tik širdis geidžia. Tarp beveik šimto projektų greičiausiai rasite ne vieną, kuris patrauks jūsų dėmesį. Jei prieš prisijungdami norite susipažinti detaliau, siūlau paskaityti mano prieš trejus metus rašytą tekstą apie keletą įdomesnių Zooniverse tinklo projektų.

Stebėkite dangų

Pamatyti žvaigždes ar net Mėnulį pavyksta ne kasnakt, taigi dabar puiki proga išnaudoti šią galimybę. Taip, tam reikės išeiti į lauką, bet geriausios vietos žvaigždžių stebėjimui yra kaip tik tos, kuriose užsikrėsti virusu ar jį perduoti yra mažiausia tikimybė: toli nuo miestų ir kitų žmonių, atvirose erdvėse. Be to, dar ir gamtoje pabūsite, kas irgi galbūt ne kasdien pasitaiko. Tik saugokitės erkių!

Nakties dangaus stebėjimus įdomesnius padarys keletas programų, pavyzdžiui Stellarium – ji turi ir online bei mobiliems prietaisams pritaikytas versijas. Su šia nemokama programa galėsite identifikuoti žvaigždes ir žvaigždynus bei daugybę objektų, kurie nematomi plika akimi. Tad jei turite žiūronus ar teleskopą, Stellarium irgi neleis pasiklysti danguje.

Klausykite ir žiūrėkite

Šis metas gali būti idealus perskaityti seniai planuotas knygas, pažiūrėti filmus, arba atrasti ką nors naujo. Štai keli galimi astronominiai atradimai:

Gero švietimosi!

Tekstą rašiau iš dalies remdamasis Universe Today straipsniu.

Laiqualasse

One comment

  1. Dar galima su Celestia naršyt ir žiūrėt, kokiam žvaigždyne atsidurtų Saulė, jei nukeliautum į kažkokią kaimyninę žvaigždę :-) Kažkada buvo šitos veiklos manija apėmus.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas.