Astronomija ir metalas

Aš turbūt ne vienintelis toks, kuriam patinka ieškoti sankirtų tarp įvairių pomėgių. Ieškodamas tokių sankirtų kažkada parašiau straipsnį apie Ardos astronomiją. Apie tolkinistinį metalą rašęs nesu, bet tokio yra tiek daug, kad rašyti ir neverta – kiekvienas metalistas turbūt yra tokio girdėjęs, kaip ir kiekvienas tolkinistas (net jei ir nemėgsta metalo). Taigi lieka dar viena sankirta tarp dviejų iš šių trijų sričių: metalas ir astronomija. Metalinė astronomija, astronominis metalas – keistas derinys, kai pagalvoji. Visgi metalistai dažniau dainuoja apie drakonus ir riterius, arba apie nekaltų mergelių aukojimus visokiems seniems dievams ar velniams. Naobetačiau truputį paieškojus, galima rasti įvairių įdomybių. Žemiau rasite keletą pavyzdžių.

Rush – Cygnus X-1

[tentblogger-youtube wlNrQGmj6oQ]

Pirmosios juodosios skylės – rentgeno spindulių šaltinio Gulbės X-1 – atradimas 1964-aisiais metais buvo svarbus įvykis astronomijoje; jis perkėlė juodąsias skyles iš teorinių hipotetinių konstruktų į realybę. Tačiau plačiojoje visuomenėje, kiek žinau, didelio atgarsio atradimas nesulaukė. Taigi nustebau, radęs Kanados rokerių Rush 28 minučių trukmės progresyvo epopėją, skirtą šiai juodajai skylei.

Dragonland – Supernova

[tentblogger-youtube XaExiC7UrJ4]

Švedai drakonžemiai yra tokia įdomi grupė. Kažkada grojo apyprastį ir neišsiskiriantį iš minios power‘į, bet po truputį, sakyčiau, „užaugo“ iki visai kokybiškos ir savitos muzikos. Jų 2006-ųjų metų albumas vadinasi „Astronomy“ ir maždaug pusės jo dainų tekstai yra kažkiek žvaigždiniai – astronominiai, astrologiniai ir taip toliau.

Ayreon – into the black hole

[tentblogger-youtube 8JF8lHsxOnE]

Minėjau, kad metalistai mėgsta dainuoti apie visokias fantastikas. Mokslinė fantastika irgi ne išimtis, o astronomija su ja dera labai šauniai. Arjenas Lukasenas, genijus olandas gitaristas ir kompozitorius, vieną savo projekto „Ayreon“ albumą paskyrė kelionėms po kosmosą. Kelionė ne visai klišiškai tradicinė, greičiau primenanti senus (ikiauksaamžius) mokslinės fantastikos laikus, kai keliaujama būdavo mintimis, o ne konkrečiais kosminiais laivais. Keliautojas ieško gyvybės kitose planetose, pasineria į juodąją skylę, vėliau pro ją išnyra kažkur visai kitur Visatoje. O dar dainuoja čia pats Briusas Dikinsonas (Iron Maiden vokalistas), tai išvis malonumas klausytis. Likusios albumo dainos irgi vertos dėmesio, kaip ir kiti Ayreon albumai – rekomenduoju.

Gamma Ray – beyond the black hole

[tentblogger-youtube M2Fxq8p_yyk]

Jau vien grupės pavadinimas – gama spindulys – yra astronominis, nes kitur nelabai pasitaiko tokios energijos spinduliuotės. Šiaip astronomijos jų dainų tekstuose nedaug, bet štai vienas iš pavyzdžių. Ir vėl fantastika – apie padarą, bėgantį iš planetos, kurios žvaigždė pavirto juodąja skyle.

Iron Maiden – when two worlds collide

[tentblogger-youtube zOjhkEmEmUI]

Geležinę mergelę jau minėjau aukščiau, tiksliau jų garsųjį vokalistą. O čia daina su kitu vokalistu, tačiau ne mažiau šauni. Ir nors taip pat fantastinė (beje, tinkama šiems metams… :)), tačiau turi daug tikroviškų detalių (astronominiai stebėjimai, skaičiavimai ir panašiai).

Kamelot – a feast for the vain

[tentblogger-youtube WG7Dwa4YSGY]

O šita daina visai ne apie astronomiją, bet šiaip labai gera. Kodėl ją įkėliau? Ogi todėl, kad ji labai paremta Gėtės „Faustu“ – kūriniu, bene geriausiai (iš mano skaitytų) įkūnijančiu Apšvietos epochos žmogaus idealą. Žmogaus, kuris domisi Visata ir ją tyrinėja, kuriam nėra jokių ribų, kurio pažinimo troškimas begalinis. Ant tokių žmonių pečių remiasi bene viso mokslo pamatai, tame tarpe ir astronomijos. Na ir šiaip ten žvaigždės ir Saulė minimos, tai galima sakyti, kad ir astronomiška truputį :)

Serenity – My Legacy

[tentblogger-youtube EwPUF4Zd9D8]

Austrai „Serenity“ yra turbūt didžiausias ir maloniausias mano asmeninis atradimas per pastaruosius porą metų. Šauni melodinga/simfoniška muzika, dauguma tekstų taip pat puikūs ir įdomūs, toli gražu ne klišiniai (vien ko verta simfoniškai metališka daina apie… dūlančius kietus diskus!). Šioje dainoje pasakojama apie vieną Apšvietos / Renesanso žmogų – Galilėjų. Tą patį, kuris išpopuliarino teleskopą, stebėjo Jupiterį, pykosi su Bažnyčia, o gyvenimo pabaigoje visiškai apako („what is left to do for the observer when he‘s blind?“).

Europe – the final countdown

[tentblogger-youtube 9jK-NcRmVcw]

Be “Galutinės laiko atskaitos atgaline kryptimi” (© Rokiškis) šio įrašo išleisti į dienos šviesą tiesiog negalėjau. Nes čia juk į Venerą keliauja. Taigi irgi kosmosas, irgi astronomija.

Ką nors praleidau? Savaime suprantama, kad taip. Turite daugiau pavyzdžių? Dalinkitės komentaruose :)

Laiqualasse

9 komentarai

  1. Kažkada jų vieną ar pusantros dainos buvau girdėjęs, bet neužkabino. O šita, neskaitant pavadinimo ir poros žodžių, su astronomija niekaip nesisieja…

   1. Na parasiau vien del to, jog 93 milijonai myliu, yra atstumas iki saules. Ju muzika nera grynas metalas, cia jau labiau muzika su gilia prasme, kuria ne kiekvienas supranta, tame tarpe ir as esu.

 1. Tikriausiai iš manęs metalistas toks, koks iš humanitaro astrofizikas – kažką girdėjo, tačiau visa tai vyksta ne jo Visatoje. Berods „Muse – Supermassive Black Hole“ (http://www.youtube.com/watch?v=6okwg6PiSis) galima laikyti metalu?
  Be šios, dar turiu vieną-dvi mėgstamus Muse kūrinius. Taip ir užsibaigia mano pažintis su metalu..

  1. Muse – įdomi grupė, lyg ir rokeriai, bet visokiausių įvairenybių groja. Keletą jų dainų esu girdėjęs, nelabai užkabino. Supermassive black hole – viena iš jų. Bet šiaip geras pastebėjimas, nemažai mano pažįstamų (netgi fizikų, bet ne astro-) apie šį terminą žino turbūt tik iš Muse dainos.

   1. Muse labai gera grupe, patinka man ju stilius, ir Super Massive Black Hole nera viena tokia daina pas juos. Tame tarpe yra ir Neutron Star Collision is naujausio albumo. Man atrodo jie turi ir daugiau panasiu pavadinimu, tik dabar nepamenu, reiktu panarsyti. :)

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *